آخرین وبلاگ, متفرقه, وبلاگ

علائم سرطان

cancer-symptoms

علائم اولیه سرطان را بشناسید:

خستگی پایدار
خستگی مداوم می تواند یک نشانه مهم سرطان آلت تناسلی باشد. این ممکن است خود را متفاوت از خستگی روزمره است. خستگی مرتبط با سرطان اغلب پس از یک خواب خوب و بعد از آن طولانی تر می شود.

گاهی اوقات از دست دادن خون که دلیلش مشخص نیست.

 

کم کردن وزن بدون دلیل خاص
اکثر افراد مبتلا به سرطان احتمالا در برخی موارد  وزن از دست می دهند. اگر هیچ دلیلی خاص مانند ورزش بیش از حد و یا تغییر رژیم غذایی به یاد نیاورید، یک کاهش سریع وزن غیر قابل توضیح می تواند یک نشانه خطرناک باشد.

کاهش وزن غیر منتظره 10 پوند یا بیشتر ممکن است یکی از اولین نشانه های سرطان باشد و برای تشخیص زود هنگام می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

تغییر در عادات روده یا مثانه

اگر به مدت طولانی مدت یبوست، اسهال یا تغییر اندازه مدفوع دچار شوید، ممكن است یك گمان برای بازدید از یک دکتر باشد. این علائم سرطان کولون است. علائم سرطان مثانه یا پروستات عبارتند از درد هنگام عبور ادرار، خون در ادرار یا تغییر عملکرد مثانه.

این نشانه های غیر معمول را به یک پزشک گزارش دهید، اما به یاد داشته باشید این می تواند نشانه ای از عفونت مجاری ادراری باشد.

 

درد دائمی
اگر چه درد می تواند نشانه ای از انواع مختلف بیماری باشد، همچنین می تواند سرطان را نشان دهد. اگر درد ناشناخته است و نمی رود و یا با درمان بهبود می یابد، این نشانه هشدار دهنده است.

بسته به جایی که درد موضعی است، می تواند یک نشانه تومور مغزی، سرطان کولون، رکتوم یا تخمدان باشد.

 

تب مکرر

تقریبا تمام افرادی که مبتلا به سرطان هستند، احتمالا در بعضی مراحل تب دارند، مخصوصا اگر سرطان بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد. اگرچه تب در مراحل پایانی بیشتر رایج است، اما می تواند نشانه ای از سرطان های خون مانند لوسمی یا لنفوم باشد.

اگر شما اغلب تب را تجربه کنید، به ویژه شما نمیتوانید دلیل را درک کنید، بهتر است به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

 

ضعف ناگهانی یا توده

بدن خود را به طور مرتب بررسی کنید. یک توده یا ضخیم شدن ممکن است علائم اولیه یا دیرین سرطان باشد و باید بلافاصله به پزشک گزارش شود.

به تکه های جدید یا ضخیم شدن و یا چیزهایی که در حال تغییر اندازه هستند،توجه بیشتری داشته باشید. در مورد آن خیلی زود استرس نداشته باشید. بسیاری از این تغییرات در بدن شما می تواند کاملا خوشایند باشد.

 

سرفه خشک یا خِرخِر کردن
سرفه هر بار در معرض چیزی است که معمولا نگرانی ندارد .با این حال، یک سرفه مداوم که از بین نمی رود، علت نگرانی است. اکثر سرفه ها سرطان نیستند، اما هنوز هم باید توسط دکتر شما ارزیابی شود.

اگر سرفه باعث درد در ناحیه سینه، شانه یا پشت شما شود، توجه بیشتری به آنها بدهید.

 

خونریزی غیرعادی

خونریزی غیرعادی همیشه چیزی است که باید مورد بررسی قرار گیرد، حتی اگر نشانه ای از سرطان نباشد. با این حال می تواند در سرطان های اولیه یا پیشرفته اتفاق بیفتد. خون در زمان سرفه کردن ، خون در مدفوع یا ادرار، خونریزی غیرطبیعی واژن، همه علائم خطرناک هستند.

 

سوء هاضمه یا بلعیدن دشوار 

مسائل مربوط به سوء هاضمه که نمی توانند از بین بروند می‌توانند نشانه های سرطان باشند. علت احتمالی سرطان مری، معده یا گلو است. با این حال، در اکثریت قریب به اتفاق، مشکلات سوء هاضمه و یا بلعیدن چیزی غیر از سرطان را نشان می دهد.

 

 

نشانه های دیگر

این علائم و نشانه هایی که ما فقط بررسی کردیم، موارد شایع تر است که در بیماران سرطانی ظاهر می شود. با این حال، انواع مختلفی از علائم احتمالی دیگر وجود دارد.

به عنوان مثال، تورم پاها، لزوما علامت سرطان نیست، بلکه عوارض جانبی از درمان سرطان است، اما اگر در معرض ناخودآگاه آن هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی، اگر متوجه تغییرات عمده ای در  بدن خود شوید، به خصوص اگر شرایط برای مدت طولانی برود، با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *